| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | STPS10M60SFY |
| Description: | AUTOMOTIVE 60V LOWVF POWER SCHOT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Base Part Number | STPS10 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 60V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |