STM32L151UCY6DTR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L151UCY6DTR
Description: IC MCU 32BIT 256KB FLASH 63WLCSP
Speed 32MHz
Series STM32L1
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size 8K x 8
Part Status Active
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 51
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 63-UFBGA, WLCSP
Data Converters A/D 21x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L151
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 63-WLCSP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V