STM32L100R8T6TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L100R8T6TR
Description: IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Speed 32MHz
Series STM32L1
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size 2K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 51
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 64-LQFP
Data Converters A/D 20x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L100
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V