STM32L073RBT6
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L073RBT6
Description: IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Speed 32MHz
Series STM32L0
RAM Size 20K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 6K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 51
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 64-LQFP
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L073
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V