STM32L063R8T6TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L063R8T6TR
Description: IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Speed 32MHz
Series STM32L0
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size 2K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 51
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 64-LQFP
Data Converters A/D 16x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L063
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V