STM32L031K6U6TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L031K6U6TR
Description: IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32UFQFPN
Speed 32MHz
Series STM32L0
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Cut Tape (CT)
EEPROM Size 1K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 27
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 32-UFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L031
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-UFQFPN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V