STFH40N60M2
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: STFH40N60M2
Description: MOSFET
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ M2
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STFH40N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 88mOhm @ 17A, 10V
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Supplier Device Package TO-220FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500pF @ 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V