STB10N65K3
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: STB10N65K3
Description: MOSFET N-CH 650V 10A D2PAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH3™
FET Type N-Channel
Packaging Digi-Reel®
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB10N6
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1Ohm @ 3.6A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1180pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V