| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Data Sheet: | STA2051TR |
| Description: | IC CTRLR BASEBAND 32BIT 64-TQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Series | - |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Interface | I²C, SPI Serial, CAN, USB, UART |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | GPS Baseband Controller |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | ARM7® |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Base Part Number | STA2051 |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Controller Series | VESPUCCI |
| Program Memory Type | FLASH (256kB) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 64-TQFP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |