| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | SPC582B50E3CD00X |
| Description: | SPC582B50E3CD00X |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 80MHz |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SPC58 2B-Line |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Packaging | Digi-Reel® |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Part Status | Active |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 80 |
| Core Processor | e200z2 |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Data Converters | A/D 27x12b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-eTQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.3V, 5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |