| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | SPAC265BC12P0.30 |
| Description: | IC PWR SUPPLY AC-DC SWITCH ENCAP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | SPAC265-3W (3W) |
| Weight | 0.056 lb (25.4 g) |
| Features | SCP |
| Approvals | CSA, EN, UL |
| Efficiency | 80% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | 4-SIP Module |
| Line Regulation | ±1% |
| Load Regulation | ±6% |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Base Part Number | SPAC265 |
| Size / Dimension | 1.38" L x 0.79" W x 0.87" H (35.0mm x 20.0mm x 22.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Max) | 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |