SMB6F170AY
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Accessories
Data Sheet: SMB6F170AY
Description: TVS Diodes / ESD Suppressors Automotive 600 W, 170 V TVS in SMB Flat
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
RoHS Details
Brand STMicroelectronics
Series SMB6FxxAY
Polarity Unidirectional
Packaging Reel
Subcategory TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Manufacturer STMicroelectronics
Product Type TVS Diodes
Package / Case DO-221AA-2
Working Voltage 170 V
Clamping Voltage 275 V
Product Category TVS Diodes / ESD Suppressors
Breakdown Voltage 200 V
Termination Style SMD/SMT
Number of Channels 1 Channel
Cd - Diode Capacitance 150 pF
Ipp - Peak Pulse Current 2.2 A
Vesd - Voltage ESD Air Gap 30 kV
Vesd - Voltage ESD Contact 30 kV
Maximum Operating Temperature + 175 C
Minimum Operating Temperature - 55 C
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation 600 W