SMA6F28A
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: SMA6F28A
Description: 600 W TVS IN SMA FLAT
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series SMA6F, TRANSIL™
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse 600W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SMAflat
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.8A