| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | RBO08-40T |
| Description: | TVS DIODE 20V 40V TO220AB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | RBO |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Base Part Number | RBO08-40 |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 40V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 20V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 15A, 37.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |