| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | M95256-DFMC6TG |
| Description: | EEPROM 256Kb SPI Bus EEPROM w/ hi spd clock |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | STMicroelectronics |
| Series | M95256-DF |
| Packaging | Reel |
| Memory Size | 256 kbit |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Unit Weight | 0.000564 oz |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Organization | 32 k x 8 |
| Product Type | EEPROM |
| Data Retention | 200 Year |
| Interface Type | Serial, 4-Wire, SDI, SPI |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | UFDFPN-8 |
| Product Category | EEPROM |
| Supply Current - Max | 5 mA |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Factory Pack Quantity | 5000 |
| Maximum Clock Frequency | 20 MHz |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.7 V to 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.89 | $0.87 | $0.85 |