M27W101-80N6TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Memory
Data Sheet: M27W101-80N6TR
Description: IC EPROM 1M PARALLEL 32TSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category Memory
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology EPROM - OTP
Access Time 80ns
Memory Size 1Mb (128K x 8)
Memory Type Non-Volatile
Part Status Obsolete
Memory Format EPROM
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Base Part Number M27W101
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)