| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | LM137K |
| Description: | IC REG LINEAR NEG ADJ 1.5A TO3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 77dB ~ 60dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Base Part Number | LM137 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | -37V |
| Supplier Device Package | TO-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -1.2V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |