LDK120M12R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LDK120M12R
Description: IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number LDK120
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 200mA
Current - Supply (Max) 100µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 60µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V