LD2985AM15R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LD2985AM15R
Description: IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 45dB (1kHz)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number LD2985
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.575V @ 150mA
Current - Supply (Max) 4mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 150µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V