| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | LD29150PTR |
| Description: | IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A PPAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Base Part Number | LD29150 |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1.5A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.7V @ 1.5A |
| Current - Supply (Max) | 80mA |
| Voltage - Output (Max) | 13.3V |
| Supplier Device Package | PPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 180µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |