LD1117ADT25TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LD1117ADT25TR
Description: IC REG LINEAR 2.5V 1A DPAK
PSRR 80dB (120Hz)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number LD1117
Control Features -
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V