LCP02-150M-TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Thyristors
Data Sheet: LCP02-150M-TR
Description: THYRISTOR 250A POWERSO-10
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series LCP
Packaging Tape & Reel (TR)
Capacitance 150pF
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Number of Elements 1
Current - Hold (Ih) 150mA
Voltage - Breakover -
Voltage - Off State -
Current - Peak Pulse (8/20µs) 250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A