L6932D1.5
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: L6932D1.5
Description: IC REG LINEAR 1.5V 2A 8SO
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number L6932
Control Features Enable, Power Good
Current - Output 2A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Current - Quiescent (Iq) 400µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V