| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Data Sheet: | L6716 |
| Description: | IC REG CTRL VR11.1 3OUT 48VFQFPN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Applications | Controller, Intel VR11.1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN |
| Voltage - Input | 10.8V ~ 13.2V |
| Base Part Number | L6716 |
| Voltage - Output | 0.03V ~ 1.6V |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 48-VFQFPN (7x7) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.05 | $2.99 | $2.93 |