| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Data Sheet: | L6565N |
| Description: | IC CTCLR PWM SMPS CM UVLO 8DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Topology | Flyback |
| Packaging | Tube |
| Duty Cycle | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Base Part Number | L6565 |
| Control Features | - |
| Fault Protection | Current Limiting |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Start Up | 13.5V |
| Voltage - Breakdown | - |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10.3V ~ 18V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.17 | $1.15 | $1.12 |