| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Data Sheet: | L5959 |
| Description: | IC REG CONV CAR 4OUT 15MULTIWATT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Applications | Converter, Car Audio System |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Multiwatt-15 (Vertical, Bent and Staggered Leads) |
| Voltage - Input | 6V ~ 18V |
| Base Part Number | L5959 |
| Voltage - Output | 3.3V, 8/10V, 8.5V |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 15-Multiwatt |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.95 | $2.89 | $2.83 |