KD1084DT25R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: KD1084DT25R
Description: IC REG LINEAR 2.5V 5A DPAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 72dB (120Hz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number KD1084
Control Features -
Current - Output 5A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V