| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | ITA25B1RL |
| Description: | TVS DIODE 24V 38V 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | ITA, TRANSIL™ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | ITA25B |
| Power - Peak Pulse | 300W |
| Operating Temperature | - |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 5 |
| Capacitance @ Frequency | 300pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Breakdown (Min) | 25V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 38V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 24V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 25A (8/20µs) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.11 | $2.07 | $2.03 |