| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | HD1750JL |
| Description: | TRANS NPN 800V 24A TO-264 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 200W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | HD1750 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-264 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 3A, 12A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 24A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 200µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 5.5 @ 12A, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 800V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |