ESDAXLC18-1BF4
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ESDAXLC18-1BF4
Description: TVS DIODE 18V 20V 0201
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series -
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Power - Peak Pulse 50W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 1.6pF @ 1MHz
Supplier Device Package 0201
Voltage - Breakdown (Min) -
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 20V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A