ESDA6V1-5P6
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ESDA6V1-5P6
Description: TVS DIODE 3V SOT666IP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series ESDA, TRANSIL™
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-563, SOT-666
Base Part Number ESDA6V1
Power - Peak Pulse 150W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SOT-666IP
Unidirectional Channels 5
Voltage - Breakdown (Min) 6.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3V