ESDA14V2-1BF3
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ESDA14V2-1BF3
Description: TVS DIODE 12V 2FLIPCHIP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series ESDA, TRANSIL™
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-XFBGA, FCBGA
Base Part Number ESDA14V2
Power - Peak Pulse 50W
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 2-FlipChip
Voltage - Breakdown (Min) 14.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V