| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | BZW04-376BRL |
| Description: | TVS DIODE 376V 603V DO15 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | BZW04, TRANSIL™ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Base Part Number | BZW04 |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Operating Temperature | - |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 35pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-15 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 418V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 603V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 376V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 800mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.52 | $0.51 | $0.50 |