| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | BCY59IX |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.2A TO-18 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 390mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | BCY59 |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Supplier Device Package | TO-18 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 2.5mA, 100mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 180 @ 2mA, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |