74VHC16240TTR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Data Sheet: 74VHC16240TTR
Description: IC BUFFER INVERT 5.5V 48TSSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series 74VHC
Packaging Digi-Reel®
Input Type -
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Base Part Number 74VHC16240
Voltage - Supply 2V ~ 5.5V
Number of Elements 4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 48-TSSOP
Current - Output High, Low 8mA, 8mA