STB15150TR
Manufacturers: SMC Diode Solutions
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: STB15150TR
Description: DIODE SCHOTTKY 150V D2PAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer SMC Diode Solutions
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 200µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
Current - Average Rectified (Io) -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.36V @ 15A