ST12100STR
Manufacturers: SMC Diode Solutions
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: ST12100STR
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO277B
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer SMC Diode Solutions
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
Capacitance @ Vr, F 660pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package TO-277B
Current - Reverse Leakage @ Vr 300µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 12A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700mV @ 12A