SMCJ40CATR
Manufacturers: SMC Diode Solutions
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: SMCJ40CATR
Description: TVS DIODE 40V 64.5V SMC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer SMC Diode Solutions
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series -
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A