| Manufacturers: | SMC Diode Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | 122NQ030-1 |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 120A PRM1-1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | HALF-PAK |
| Capacitance @ Vr, F | 7400pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | PRM1-1 (Half Pak Module) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 30V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 490mV @ 120A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $35.56 | $34.85 | $34.15 |