| Manufacturers: | SICK, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | PBT-RP8K0SN1SS0VMC0Z |
| Description: | SEN PRESS 0-8000 PSI |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SICK, Inc. |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0 V ~ 10 V |
| Series | - |
| Accuracy | ±1% |
| Features | - |
| Port Size | Female - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Gauge |
| Package / Case | Cylinder, Metal |
| Maximum Pressure | - |
| Voltage - Supply | 8V ~ 35V |
| Termination Style | Connector |
| Operating Pressure | 8000PSI (55158.06kPa) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 80°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $223.04 | $218.58 | $214.21 |