| Manufacturers: | SICK, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring |
| Data Sheet: | MZ2Q-CFLPSKQ0 |
| Description: | SENSOR LINEAR 50MM CBL W/CONN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SICK, Inc. |
| Product Category | Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring |
| Output | PNP |
| Series | MZ2Q |
| Linearity | - |
| Packaging | Bulk |
| Technology | Magnetoresistive |
| Part Status | Active |
| Linear Range | 0 ~ 50.00mm (0 ~ 1.97") |
| Actuator Type | C-Slot |
| For Measuring | Linear Position |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Output Signal | - |
| Package / Case | Module |
| Voltage - Supply | 12V ~ 30V |
| Termination Style | Cable with Connector |
| Resistance Tolerance | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Supplier Device Package | - |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $234.00 | $229.32 | $224.73 |