| Manufacturers: | SICK, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Data Sheet: | GRTE18S-P2312 |
| Description: | SENSOR 100MM PNP LO M12 MTL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SICK, Inc. |
| Product Category | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Cable Length | - |
| Light Source | Red LED |
| Response Time | 1ms |
| Sensing Method | - |
| Adjustment Type | Adjustable, Potentiometer |
| Sensing Distance | 0.197" ~ 3.937" (5mm ~ 100mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Connection Method | Connector, M12, 3POS |
| Ingress Protection | IP67 |
| Output Configuration | PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $98.71 | $96.74 | $94.80 |