8AX75MEFC5X7
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 8AX75MEFC5X7
Description: CAP ALUM 75UF 20% 8V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series AX
Ratings -
Impedance 250 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 75µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 8V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C