6.3TRV2700M12.5X16
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 6.3TRV2700M12.5X16
Description: CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series TRV
Ratings -
Impedance 74 mOhms
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Capacitance 2700µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 720mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2A @ 100kHz