50ZLJ220M10X16
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 50ZLJ220M10X16
Description: CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series ZLJ
Ratings -
Impedance 53 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 220µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 825mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65A @ 100kHz