50ZLH180MEFC8X20
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 50ZLH180MEFC8X20
Description: CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series ZLH
Ratings -
Impedance 46 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 180µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 595mA @ 120Hz