| Manufacturers: | Rubycon |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | 50LSQ47000M51X98 |
| Description: | SCREW TERMINAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Rubycon |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | LSQ |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47000µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.858" (21.80mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 50V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 2.008" Dia (51.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.976" (101.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 8.7A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 9.396A @ 10kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $33.50 | $32.83 | $32.17 |