450QXW68MEFC14.5X31.5
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 450QXW68MEFC14.5X31.5
Description: CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series QXW
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 68µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 560mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 840mA @ 10kHz