450HXW47MEFR12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 450HXW47MEFR12.5X25
Description: CAP ALUM 47UF 20% 450V THRUHOLE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series HXW
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 47µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 450mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 675mA @ 10kHz