450HXG270MEFCSN30X35
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 450HXG270MEFCSN30X35
Description: CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series HXG
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 270µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 450V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.12A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.968A @ 10kHz